Best Western Kraków
PLEN
od do
02 mar 03 mar
< >
Efekt Express Kraków Hotel

Jak przygotować profesjonalną prezentację

Dla sporej ilości osób występ przed większą grupą należy do sytuacji stresowych i krępujących. Nie lubią skupiać na sobie wzroku innych, boją się potknięć i braków wiedzy. Nie zdają sobie jednak sprawy z faktu, że dobre przygotowanie przed wystąpieniem potrafi zdziałać cuda. Wystarczy poświęcić kilka godzin i opracować plan, a następnie trzymać się ustalonych ram, by swoim wystąpieniem porwać tłumy i stać się szanowanych i chętnie słuchanym mówcą.

Pierwszym krokiem jaki należy wykonać przed przygotowywaniem prezentacji jest uporządkowanie wiedzy, którą chcemy przekazać. Jej natłok i chaos sprawi, że zamiast przedstawić jej jak najwięcej, najprawdopodobniej popadniemy w pułapkę dygresji i skojarzeń, znacznie oddalając się od tematu głównego. Po prawidłowym wykonaniu tego zadania możemy przejść do dalszej części czyli przygotowania wystąpienia.

Wstęp, rozwinięcie i zakończenie - prosty a zarazem profesjonalny plan

Narzucając sobie ramy tematyczne i czasowe, będziemy wiedzieć ile i jak powinniśmy mówić. Jeśli na wstępie zdecydujemy, że chcemy przedstawić definicję tematu, który będzie dla nas najważniejszy, zamkniemy sobie drogę do ?popłynięcia? wraz z ostatnim słowem, które odnosić się będzie do tego punktu. Jeśli określimy, że na ten etap przeznaczamy 5 minut, po zerknięciu za zegarek otrzymamy informację zwrotną, że zbliżając się do tego czasu powinniśmy rozpocząć realizację kolejnego punktu.

Jeśli zaś chodzi o wstęp ? często traktowany po macoszemu - powinien zainteresować słuchaczy. Od niego zależy, czy prezentacja będzie śledzona z uwagą, czy puszczona mimo uszu. Dobrym pomysłem jest opowiedzenie żartu, który nie dość, że rozluźni atmosferę, to skupi na sobie uwagę. Rozpoczęcie prezentacji jest również dobrym momentem na nakreślenie celu, jaki chcesz osiągnąć swoim wystąpieniem. To również odpowiednia chwila by jasno nakreślić korzyści na jakie mogą liczyć słuchacze w związku z uczestnictwem w prezentacji.

Kolejny etap, rozwinięcie, to wbrew powszechnej opinii najłatwiejsza część wystąpienia. Wtedy następuje bowiem skupienie się na głównym temacie, jasne i klarowne zaprezentowanie swojej wiedzy. Oczywiście, również ta część wystąpienia powinna być ograniczona ? warto trzymać się konkretnych ram i przygotowanych podpunktów, by nie odbiegać zanadto od istoty rzeczy. Do uatrakcyjnienia swojego wystąpienia warto skorzystać z udogodnień jakie proponuje miejsca, w którym występujemy. Przykładowo sale konferencyjne w Krakowie, które Państwu proponujemy, wyposażone są między innymi w tablice z markerami, na których możemy zapisywać najważniejsze hasła, telewizor czy projektor multimedialny ? po podłączeniu do laptopa umożliwi on wyświetlenie prezentacji multimedialnej, która urozmaici wystąpienie, a nam pozwoli złapać oddech i w razie potrzeby, na spojrzenie w plan ramowy.

Po rozwinięciu przyjdzie czas na zakończenie. Nie warto w tym punkcie zbytnio ?pędzić? i uciekać od widzów ? w tym momencie ich poziom uwagi jest dość wysoki, więc jest to doskonały czas na kondensacje najważniejszych treści. Dobrą praktyką jest zgrabne podsumowanie wystąpienia, jasno sformułowane wnioski oraz zezwolenie słuchaczom na zadawanie pytań.

Pomysł to przepis na skuteczną i profesjonalną prezentację

Wydawać by się mogło, że wystąpienie przed większą liczbą osób to sytuacja podwyższonego ryzyka. Wiele osób właśnie tak uważa, unikając publicznych prezentacji. Po krótkim przygotowaniu się, trzymając się wcześniej określonych ram tematycznych i czasowych, bez problemu odniesiemy sukces i przekażemy słuchaczom całą wiedzę, którą chcemy się podzielić. Wystarczy trochę zimnej krwi i pomysł, aby prezentacja określana była jako profesjonalna i potrzebna.

« powrót
zwiń »
Each Best Western® branded hotel is independently owned and operated.